Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Kominki - czym się kierować przy zakupie?
(2017-11-28)

Kominki to urządzenia grzewcze, dzięki którym możliwe jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w dużych pomieszczeniach, jak i w takich, gdzie standardowe ogrzewanie kaloryferowe jest mało wydajne. Oprócz tego mogą one pełnić funkcję dekoracyjną, budując klimat salonu.

kominki-czym-sie-sugerowac-przy-zakupie.jpg

 

Decydując się na zakup kominka trzeba podjąć kilka decyzji. Chodzi tutaj o wybór kominka o odpowiednim materiale obudowy, mocy grzewczej oraz rodzaju szyby i stosowanego w nim paliwa.

Kominek żeliwny czy stalowy?
Pierwszą decyzją, którą należy podjąć przed zakupem kominka, jest wybór jego obudowy. Można się spotkać z dwoma zasadniczymi rozwiązaniami w tym zakresie, tj. z obudową stalową lub żeliwną.

Kominki z obudową żeliwną to obecnie najbardziej popularne modele takich urządzeń. Charakteryzują się one nie tylko wysoką odpornością na wykonywanie ciągłej pracy w niesprzyjającej temperaturze, ale również atrakcyjną ceną.

W ich przypadku należy jednak bardziej dbać o szczelność, przez regularne uzupełnianie masy uszczelniającej by działania kominka było efektywne cały czas. Z tego typu problemami nie spotkają się użytkownicy kominków stalowych.

Kominki stalowe charakteryzują się ponadto wyższą temperaturą pracy i dłuższym okresem palenia. Są one zatem wydajniejsze od kominków żeliwnych.

Z drugiej strony przy planowaniu ogrzewania z ich wykorzystaniem, trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Elementy stalowe, z których je wykonano, są bowiem droższe od żeliwnych.

Moc grzewcza
Bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc grzewcza kominka. Decyduje ona o tym, czy dany kominek będzie w stanie ogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje sprawnie i zapewnić w nim odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas.

Najtańsze i najmniejsze modele kominków posiadają moc grzewczą kilku kW co umożliwia ogrzanie pomieszczenia o metrażu 20-30 m2, z kolei te najbardziej zaawansowane – nawet kilkunastu kW, dzięki czemu ogrzewają one do 150-160 m2. Można więc, przy odpowiednim układzie, ogrzać z ich pomocą kilka większych pomieszczeń.

Rodzaj paliwa
Jeśli chodzi o rodzaj stosowanego paliwa, kominki zasilane są głównie za pomocą drewna. W ich starszych modelach można korzystać z węgla, a oprócz tego istnieje także możliwość zakupienia kominków, w których umieszcza się ekologiczny brykiet drzewny. Te ostatnie typy kominków znajdą zastosowanie wśród osób, którym zależy na szczególnej ochronie zdrowia swojego i swoich bliskich.

Rodzaj szyby
Większość kominków wyposażona jest w żaroodporne szyby, przez które obserwuje się palenisko. Można się spotkać z dwoma zasadniczymi odmianami takich szyb – prostymi i pryzmatycznymi. Szyby proste to standardowa odmiana szyb kominkowych.

Spełniają one głównie funkcje dekoracyjne. Jeśli chodzi natomiast o szyby pryzmatyczne, wykonane są one z kilku warstwa szkła i dodatkowo wzmacniają promieniowanie ciepła do pomieszczenia. Można zatem powiedzieć, że przy takim rozwiązaniu pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, powinno się szybciej nagrzewać.