Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Dlaczego warto mieć kominek w swoim domu? Dlaczego warto mieć kominek w swoim domu?
(2017-04-26)

Kominek stanowi w wielu domach centralny punkt salonu, wokół którego zbiera się cała rodzina. Ten tradycyjny element wystroju wnętrza może obecnie przybierać bardzo nowoczesne formy i spełniać różne funkcje. Dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie? Jakie walory decydują o popularności kominków?

projekt-domu-karat-bse1108.jpg
(Projekt domu Karat BSE1108)

Przytulne wnętrze

We współczesnym domu kominki pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną, stanowiąc wspaniałe uzupełnienie wystroju wnętrza. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kominków – zarówno te inspirowane klasycznym wzornictwem, bogato zdobione, jak i modele minimalistyczne, które nie wymagają odprowadzania dymu (tzw. biokominki). Do przestrzeni urządzonych w tradycyjnym stylu, warto dopasować model wykonany z kamienia lub murowany, co wspaniale podkreśli charakter salonu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzemy, rozpalony kominek zawsze będzie tworzył w pomieszczeniu niezwykły klimat, ocieplając je i sprawiając, że stanie się bardziej przytulne. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w bardzo nowoczesnych wnętrzach, w których dominują elementy wykonane ze stali nierdzewnej i błyszczące powierzchnie – w takim salonie świetnie sprawdzi się biokominek na olejek zapachowy.

Alternatywa dla centralnego ogrzewania

W wielu projektach domów z kominkiem, uzupełniają one lub nawet całkowicie zastępują centralne ogrzewanie. Zastanawiasz się nad sposobem ogrzania swojej nieruchomości? Pomyśl o zamontowaniu specjalnej instalacji rozprowadzającej ciepło po całym domu – to funkcjonalne rozwiązanie pozwoli Ci zrezygnować z ogrzewania węglem lub olejem opałowym. Warto zdecydować się na to już na etapie wybierania projektu. Kominek z systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza) to także zdecydowanie tańsza inwestycja i niższe koszty eksploatacji niż tradycyjny piec grzewczy CO – a to kolejny argument, przemawiający na korzyść tego rozwiązania. Masz w domu grzejniki i chcesz je wykorzystać? Postaw na kominek z płaszczem wodnym, który dodatkowo pozwala na ogrzewanie wody użytkowej.

Ekologiczne kominki

Dbasz o ochronę środowiska, a stan powietrza jest dla Ciebie wyjątkowo istotny? Pamiętaj, że w większości przypadków użytkowanie kominka opalanego drewnem przynosi środowisku naturalnemu mniej strat niż ogrzewanie węglem lub gazem. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu emisji smogu do atmosfery, pomyśl o zainwestowaniu we wkład kominkowy. Możesz używać go także jako uzupełnienie pieca CO np. w okresie wczesnej wiosny lub jesieni, kiedy temperatury na zewnątrz nie sięgają poniżej zera, ale w domu panuje nieprzyjemny chłód. Kominki pozwalają także stosunkowo szybko zapewnić w budynku komfort termiczny, a ich eksploatacja jest zdecydowanie łatwiejsza niż tradycyjnego pieca grzewczego.

projekt-domu-dostepny-2-waw1079.jpg
(Projekt domu Dostępny 2 WAW1079)