Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Wykorzystaj płyty ogniochronne do obudowy kominka
(2015-08-25)

Obecnie niemal każdy projekt domu jednorodzinnego zakłada miejsce na kominek. Kominek już dawno przestał być wyłącznie dodatkowym źródłem ciepła, bowiem stał się również elementem dekoracyjnym wnętrza. Osoby decydujące się na taką inwestycję nie wyobrażają sobie, żeby w ich nowych czterech kątach zabrakło wyposażenia odpowiadającego za stworzenie ciepłej i rodzinnej atmosfery. Usytuowany w centralnym punkcie salonu kominek może być świetnym miejscem, wokół którego odbywają się rodzinne spotkania.

plyty-ogniochronne.jpg

Dlatego tak wiele osób z niezwykłą starannością wybiera materiały, jakimi zostanie on wykończony. Wybór oczywiście uzależniony jest od naszych indywidualnych upodobań, a także od stylu w jakim zostało urządzone dane wnętrze. Warto wiedzieć o tym, że może on przybrać wizerunek:

  • Surowy – swoim wyglądem przypomina „nieobrobioną”, niedokończoną konstrukcję, wykonaną z cegły czy betonu.

  • Kaflowy – swoim wyglądem nawiązuje do charakterystycznych i popularnych wiele lat temu pieców kaflowych. Charakterystycznym elementem tej konstrukcji są oczywiście kafle, ale takie kominki mogą przybierać rozmaite kształty oraz kolorystykę.

  • Rustykalne – styl, który coraz częściej spotyka się w dzisiejszych wnętrzach. Śmiało można powiedzieć, że panuje moda właśnie na mieszkania urządzone w takim klimacie. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz kominek przybrał taki wygląd, głównie za sprawą marmuru, cegły czy kamienia polnego.

  • Nowoczesne – cechują się przede wszystkim prostotą oraz minimalizmem. Obudowa wykonywana jest z blachy lub ogniochronnych płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki tym materiałom powstają wizualnie lekkie konstrukcje, pozbawione jakichkolwiek elementów dekoracyjnych. Tu warto wspomnieć, że gipsowo-kartonowe płyty ogniochronne występują w kilku grubościach, m.in. 12,5, 15, 18, 20 i 15 mm. Dlatego ważne, aby ich grubość dobrał fachowiec.

Niezależnie od wybranej obudowy pamiętajmy, że w kominku będzie palił się ogień, który może stanowić zagrożenie dla domowników i domu. Wszystkie jego elementy powinny być więc starannie dobrane i zamontowane przez fachowców. Przewody kominowe muszą być sprawdzone przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Pamiętajmy także, że stan techniczny przewodów kominowych należy kontrolować raz w roku!