Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Kominek w Twoim domu – jakie materiały na opał?
(2015-05-29)

Już od jakiegoś czasu kominek jest standardowym elementem wyposażenia domu. Instalowany zazwyczaj w salonie stanowi nie tylko dodatkowe źródło ciepła w okresie jesienno-zimowym, ale również odpowiada za wykreowanie ciepłej i przytulnej atmosfery. I co więcej stanowi element dekoracyjny sam w sobie.

certyfikat_iscc.jpg

Jakie materiały na opał?

Powszechnie wykorzystywanym materiałem jest oczywiście drewno. Szczerze mówiąc każdy rodzaj drewna nadaje się do wrzucenia do kominka, ale mając wybór warto jest sięgać po drewno z drzew liściastych. Dlaczego? Bowiem mają wysoką wartość energetyczną – dłużej się spalają i nie trzeba tak często podrzucać go do ognia.

Innym materiałem wykorzystywanym przez właścicieli kominków jest brykiet. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego opału i z takich samych przyczyn jak w przypadku drewna, warto sięgać bo brykiet z drzew liściastych.

Sklepy oferują również odpowiedni opał dla osób poszukujących ekologicznego rozwiązania. W tym wypadku tradycyjne drewno zostaje zastąpione bezwonnym biopaliwem, który ma postać czystego płynu. Biopłyn składa się zazwyczaj z jednego rodzaju alkoholu – najczęściej etanolu i dzięki temu efektem jego spalania jest para wodna i dwutlenek węgla. I co ważne podczas spalania nie powstaje dym.

Co warto wiedzieć o biopaliwie?

Biopaliwa to wszystkie paliwa otrzymywane z biomasy (szczątków organicznych lub produktów przemiany materii roślin lub zwierząt, np. krowiego nawozu). Są odnawialnymi źródłami energii i co istotne nie zagrażają naszemu środowisku naturalnemu. Dlatego ich popularność sukcesywnie rośnie i są chętniej wykorzystywane w nowych technologiach – takich jak samochody ekologiczne.

Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami europejskimi tylko certyfikowane biopaliwa mogą zostać wprowadzone do sprzedaży. Dlatego każdy podmiot zajmujący się wytwarzaniem i dystrybucją biopaliw powinien posiadać certyfikat potwierdzający jego zgodność działania z obowiązującymi przepisami. Dokumentem takim jest na przykład certyfikat ISCC. ISCC to system certyfikacji łańcucha produkcji biomasy i biopaliw, który określa standardy i procedury, jakich musimy się trzymać podczas procesu całej produkcji biopaliw.