Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Efektowne i efektywne kominki na gaz
(2014-06-24)

Zamontowanie gazowego kominka we wnętrzu domu, mieszkania lub lokalu może być ciekawym pomysłem na ożywienie jego aranżacji, ale także stanowić duże wsparcie dla układu centralnego ogrzewania. Patrząc na płomyki ognia efektownie drgające nad paleniskiem niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że dzięki swojej wysokiej sprawności energetycznej i mocy, są one także efektywnym źródłem ciepła. Mogą one ogrzać pomieszczenia mierzące nawet do dwustu metrów kwadratowych powierzchni.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Tak jak w przypadku innych urządzeń gazowych, również kominki na gaz wymagają zachowania szczególnych warunków podczas instalacji, a także ich eksploatacji. Przede wszystkim wszystkie modele dostępne na rynku powinny mieć Znak Bezpieczeństwa. Te ze znakiem C można montować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i lokalach użyteczności publicznej, takich jak bary, restauracje cz hotele. Dla zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa kominki na gaz lpg jak i gaz ziemny zaopatrzone są w automatyczny system sterowania kontrolujący spalanie gazu. W momencie zatrzymania dopływu gazu lub zgaśnięcia płomienia, kominek natychmiast zostaje wyłączony.

Dostawa gazu i odprowadzanie spalin

Pamiętajmy, że instalację kominka gazowego może wykonać jedynie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Inną sprawą jest układ doprowadzający gaz do urządzenia, a inną sposób odprowadzania spalin. O ile gaz ziemny trafia do budynku z gazociągu, o tyle gaz LPG pochodzi ze specjalnych butli dostarczanych przez dystrybutora. Ich wielkość i sposób instalacji ustala się podczas rozmowy z konsultantem technicznym. Z kolei sposób odprowadzania spalin zależy od typu kominka. Nie zapominajmy także o konieczności wentylacji za pomocą kratek wentylacyjnych umieszczonych w ścianie. W przypadku propanu butanu potrzebna będzie również kratka tuż nad podłogą, ze względu na to że gaz ten jest cięższy od powietrza.

Jaki kominek wybrać

Gama kominków gazowych oferowanych przez producentów, a także dystrybutorów na rynku polskim jest bardzo szeroka. Te z otwartą komorą spalania dają wrażenie prawdziwego paleniska, jednak wymagają podłączenia do komina zakończonego nasadą, co nie zawsze jest możliwe ze względu na specyficzną konstrukcję budynku. Dlatego dużo łatwiej będzie zainstalować kominek z zamkniętą komorą spalania, skąd spaliny odprowadzane są przewodem wystawionym poza zewnętrzną ścianę budynku lub grawitacyjnym systemem rura w rurę. Typy kominków są bardzo różnorodne, od panoramicznych z przeszklonymi frontami i bokami, przez płaskie i narożne, aż po przeszklone obustronnie tak zwane vis-a-vis. Każdy z nich po zainstalowaniu we wnętrzu domu lub lokalu nada mu niepowtarzalną atmosferę, pełną ciepła zarówno tego symbolicznego, jak i tego mierzonego w stopniach Celsjusza.

kominekart.jpg